Tip: Pavel Krtouš -  Fyzika ve filmu Interstellar

19.05.2022

V POSLUCHÁRNĚ / YOUTUBE PŘEDNÁŠKA: (Hvězdárna a planetárium Brno | www.hvezdarna.cz).  Prof. RNDr. Pavel Krtouš, Ph.D., z Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK: Skrze červí a černou díru aneb Fyzika Interstellaru. Rozhodně stojí za zkouknutí, pokud jste fanda do fyziky a víte, o čem film je.

Ilustrace: rodluperuniverse.artstation.com
Ilustrace: rodluperuniverse.artstation.com


Obecná teorie relativity (naše současná teorie gravitace) odhaluje či alespoň připouští existenci podivných objektů jako jsou černé díry (oblastí, ze kterých není návratu), červí díry (prostoročasové tunely spojující i vzdálené oblasti vesmíru) či dokonce stroje času (umožňující cestování do minulosti). Všechny tyto klasické rekvizity sci-fi příběhů byly využity ve filmu Interstellar z roku 2014. Rozebereme si tedy, jaká fyzika za nimi stojí a zda se na podobné cestování mezi hvězdami vskutku můžeme těšit...

Sledujte na YouTube zde: https://www.youtube.com/watch?v=BawNlMoJiPE

Nebo přímo zde:


Jestli byl pro vás můj tip užitečný, můžete mě podpořit a koupit mi kafe :)
Stačí kliknout na tlačítko níže:

Nebo můžete využít QR Platbu (přednastaveno na 150 Kč, lze libovolně změnit):


© 2022 Docentovy osobní stránky o severské chůzi Nordic Walking, Bipolární afektivní poruše (BAP) a dalších věcech co mě zajímaj. Poznámka: denně mluvím česky, slovensky, maďarsky, čtu anglicky psané texty. S přibývajícím věkem je to přeskakování mezi jazyky stále obtížnější. Proto omluvte prosím, případné gramatické přešlapy v mých textech. Budu se snažit jich nadělat co nejmíň :) Navíc pro ty, co maj problém s verbální pamětí, ke každému článku přihodím zajímavou ilustraci.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!