Stručná historie značky FIZAN

30.11.2022

NORDIC WALKING: Významné milníky z historie italského výrobce trekkingových, nordic walking a sjezdových holí.

Docentnavzduchu.cz - Historie Fizan - Ilustrace: já (podkladová ilustrace: freepik.com + Fizan)
Docentnavzduchu.cz - Historie Fizan - Ilustrace: já (podkladová ilustrace: freepik.com + Fizan)

1947

Když byla společnost založena, Domenico Fincati byl první, kdo vyráběl hliníkové lyžařské hůlky namísto použití oceli nebo bambusu. Prvních šest párů hliníkových tyčí tak vyrobil on v roce 1947 v Bassano del Grappa v místnosti poblíž starého mostu, symbolu města Bassano.

1973

Nedaleko svého pokoje se rozhodne otevřít první a jedinou továrnu Fizan. Centrála se nachází v Rosà, ve via Borgo Tocchi, poblíž Bassano del Grappa (VI) v Itálii.

1980

Na počátku 80. let Fizan rozšířil své působení v zahraničí, účastí na prvních mezinárodních veletrzích. 

1990

K výrobě lehkých a odolných holí používá Fizan pouze dvě nejlepší hliníkové slitiny na trhu: 7001 a 7075.
V 90. letech 20. století vyrobil první teleskopické trekingové hole.

2007

V roce 2000 převzal společnost jeho vnuk Andrea Zaltron. Následně o 7 let později se zrodila nejlehčí hůl na světě, stále nejprodávanější od firmy Fizan a jeden z předních produktů: kompakt. Kvalitní materiály umožnily pracovat s tenkými, ale zároveň odolnými tloušťkami, a proto kompakt váží pouhých 158 gramů.

2011

Fizan investuje se do fotovoltaického systému na výrobu alternativní energie. Firma je tak soběstačná na cca 60 % svých potřeb a vyhne se tak roční produkci cca 25 000 kg CO2.

2017

Fizan rozšiřuje sortiment tím, že kromě trekkingových, nordic walking a sjezdových holí přidává nákrčníky, které jsou kompletně vyráběny ve firmě sublimační technikou. Přibližně v těchto letech se také obnovuje balení: namísto použití smršťovací fólie se používá ekologický kartonový blistr. Během těchto let se společnosti Fizan podařilo získat distribuci svých produktů ve více než 40 zahraničních zemích.

2022

Již dva roky se společnost Fizan rozhodla netisknout papírové katalogy, aby se předešlo obrovskému plýtvání papírem. Katalogy jsou pouze online. Také z hlediska ekologické udržitelnosti se pro balení holí používá obal vyrobený ze snadno recyklovatelného kartonu z ekologicky udržitelných lesů. 

Zdroj: fizan.it


ÚVOD > BLOG ...