Proč je pro mě důležité být na vzduchu?

22.05.2022

ZA ZRCADLEM / DOCENT NA VZDUCHU: Moje cesta. O fitkách, běhání, MTS a eNWéčku. Od designéra s obezitou I. stupně a BAP k instruktorovi Nordic Walking a trenérovi zdravotní tělesné výchovy.

Ilustrace: upklyak - www.freepik.com
Ilustrace: upklyak - www.freepik.com

Ačkoliv jsem vystudoval v Košicích na Slovensku Elektrotechnickou fakultu, celý předchozí profesní život jsem se zabýval marketingem, designem a reklamní grafikou. Snažil se nějak skloubit sedavou práci a sport, avšak bez trvalého úspěchu. Nedokázal jsem donutit váhu, aby dlouhodobě ukazovala mémě než 100 kilogramů. Navíc moje potenciální BAP (bipolární afektivní porucha) a duše introverta takovým snahám fakt nepomáhaj :)

Nekonečné pokusy a konec běhání.

Stejně jako jiní lidé pracující v kancelářích, i já jsem vystřídal několik fitness center co byla poblíž, případně i na druhém konci města (chodil tam kolega) a stal se věčným začátečníkem. Těch nevyužitých propadlých permamnentek, co jsem se nakupoval! Naštěstí, po čtyřicítce jsem objevil kouzlo běhání. Byl to konečně sport, který mne jako introverta naplňoval. Následné problémy s páteří (degenerativní změny v oblasti obratlů L5 a S1) mne dorazili.  Došlo to tak daleko, že jsem nebyl  schopen obyčejnou chůzí ujít vzdálenost větší, než odhadem 70 metrů, o běhu nemluvě, ten jsem nedával ani náhodou. Nakonec mi ho lékař i zakázal. Tehdy mi naše babča půjčila své "seniorské", asi třistakilové :) trekové hole, abych zvládnul alespoň ty nejnutnější vzdálenosti (na nákup, na rehabilitaci...)

Na vzduchu s MTS akademií.

Shodou okolností jsme se zrovna v tom období přestěhovali k Centrálnímu parku na Praze 13. Tady jsem se seznámil s lidma z MTS akademie specializující se na sportování venku, v parku a jeho okolí, na čestvém vzduchu v přírodě. Mimochodem, děkuji tímto Lucce Davidové za trpělivost. Po těch více než třiceti letech strávených na židli u počítače mi pomohla doslova naučit se znovu chodit (pozn.: bez holí, ještě jsem o NW neměl páru). Díky nim jsem pochopil, jak důležitý je pro mne pohyb venku na vzduchu, namísto sportovišť v uzavřených budovách. Také jsem pochopil, jakou variabilitu tyto aktivity poskytují navzdory tomu, že se cvičí pouze s vlastní váhou, případně s minimem pomůcek. A také, jak obrovskou škálu zátěže si můžete zvolit v závislosti od toho, zda jste senior, v rekonvalescenci po úrazu či operaci, či jen chcete zlepšit kondičku, nebo jste dokonce "namakanec" a chcete dál rozvíjet své silové, vytrvalostní nebo koordinační schopnosti. U MTS se mi postupně stabilizoval problém s páteří (zastavilo se zhoršování stavu, dokoce došlo i k mírnému zlepšení), ale hlavně: PRAVIDELNÉ CVIČENÍ V PŘÍRODĚ až neskutečně POZITIVNĚ zapůsobilo na mojí psychiku! (Toto prosím platí jak pro fázi euforie, tak i fázi deprese).

Instruktorem Nordic Walking.

Po třech letech cvičení na vzduchu jsem díky tehdejší novince MTS - kurzu Nordic Walking pro laiky přičichnul k severské chůzi se speciálními holemi Nordic Walking. Tento sport mne okamžitě uchvátil. Pochopil jsem rozdíl mezi trekovými holemi a těmi pro Nordic Walking. Začal jsem se, jak je mým zvykem :), hlouběji vrtat v problematice. Potvrdil jsem si, že kombinace chůze a cviků na čerstvém vzduchu venku v přírodě, kromě uzdravování těla, významně pomáhá také uzdravovat mozek, chcete-li mysl, chcete-li duši, ať si sám každý dosadí dle libosti. Aby toho nebylo málo, v rodině se objevil výhřez ploténky (také v bederní oblasti jako u mé L5/S1), navíc s degenerativním defektem. Doporučení neurochirurga k doplnění rehabilitace znělo: "Znáte Nordic Walking? Zkuste ho." (Tímto zdravím MUDr. Luďka Prokopa z Nemocnice na Homolce). To byl rozhodující okamžik, kdy jsem se utvrdil v tom, stát se instruktorem Nordic Walking. Díky skvělému přístupu Mgr. Jany Stejskalové z Českomoravské federace Nordic Walking se mi to povedlo! Člověku, co seděl na židli 10-12 hodin denně, více než tři dekády,!


Jestli byl pro vás můj tip užitečný, můžete mě podpořit a koupit mi kafe :)
Stačí kliknout na tlačítko níže:

Nebo můžete využít QR Platbu (přednastaveno na 150 Kč, lze libovolně změnit):


ÚVOD >> ZA ZRCADLEM >> ...

© 2022 Docentovy osobní stránky o severské chůzi Nordic Walking, Bipolární afektivní poruše (BAP) a dalších věcech co mě zajímaj. Poznámka: denně mluvím česky, slovensky, maďarsky, čtu anglicky psané texty. S přibývajícím věkem je to přeskakování mezi jazyky stále obtížnější. Proto omluvte prosím, případné gramatické přešlapy v mých textech. Budu se snažit jich nadělat co nejmíň :) Navíc pro ty, co maj problém s verbální pamětí, ke každému článku přihodím zajímavou ilustraci.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!