ČMFNW - Historie Nordic Walking
NORDIC WALKING:
První průkopnicí "sauvakävely" - chůze s holemi. Článek z webu Českomoravské federace Nordic Walking.
Historie Nordic Walking
Historie používání holí k usnadnění chůze je velmi prastará. Sahá až do dob pravěku, kdy se hole používaly jako pomocník při pohybu v náročném terénu nebo opora při úrazu, nemoci. V některých případech hole sloužily k několika účelům najednou. Když si představíme pastýře ovcí, hůl mohl použít jako oporu při chůzi, jako pastevecký nástroj, ale i jako ochranu před predátory:-)
Kořeny "severské chůze" nás vedou do 30. let 20. století, kdy se hole začínají využívat v letní přípravě běžkařů. Pro udržení a rozvoj silové vytrvalosti sportovci napodobovali lyžařské pohyby a při tréninku tak díky holím využívali důraznější odraz nohou při chůzi, běhu a skocích především pak do kopce. Tyto metody tréninku jsou nezastupitelnou součástí letních příprav sportovců i dnes, společně s využitím kolečkových lyží.
Kolébkou severské chůze je Finsko, kde se velké oblibě těšilo a těší právě běžecké lyžování.
První průkopnicí "sauvakävely" (chůze s holemi) je Leena Jääskeläinen, narozená 22.7.1939 ve Vyborgu. Jak uvádí v rozhovoru pro ICNW - International Council of Nordic Walking (celý článek naleznete zde: https://www.nordicwalkingcouncil.com/eng/leena-jaaskelainen.html) praktikovala chůzi s holemi, již v době svého působení jako učitelka tělesné výchovy na střední škole Viherlaakso v roce 1966. Sama byla aktivní lyžařkou a mimo sezónu trénovala s holemi chůzi a běh do kopce. Tento efektivní trénink zavedla v hodinách tělesné výchovy, kde se předtím hole vůbec nevyužívaly. Byla první lektorkou ženského sportu na Fakultě sportovních věd v Jyväskylä v letech 1968-1971 a zajímala se o vývoj a experimentování v této oblasti. "Sauvakävely" (chůze s holemi) byl jedním ze sportů na lektorských dnech, které organizovala při svém působení v Národní radě pro všeobecné vzdělávání v letech 1973-1991. Tématem byly "nové nápady pro školní sport". V roce 1987 vysílal hlavní televizní kanál finské národní veřejnoprávní společnosti YLE TV1 malý televizní pořad, který zahrnoval kromě rozhovoru s Leenou také ukázku "sauvakävely" (chůze s holemi).
První zdokumentovanou akcí chůze s holemi na veřejnosti byl Finlandia Walk v roce 1987. Leena šla 38km vzdálenost s muži, kteří byli ve velmi dobré kondici (například Tuomo Jantunen a Osmo Niemelä - předseda finské federace orientačního běhu). Na chůzi si vzala hole, aby tento typ pohybu podpořila, ale také, aby s muži držela krok. Tím mohla propagovat benefity použití holí pro zrychlení a zvýšení intenzity. Během tohoto pochodu před reportéry finského deníku zvolala: "Toto je sport budoucnosti!"
Na otázku "jak se cítí jako jeden z prvních průkopníků Nordic Walking dnes, kdy jeho popularita stále roste, odpovídá: "Žádná částka peněz nepřekoná pocit, který mám, když vidím někoho kráčet s holemi..."
Dalším velmi významným "promotorem" severské chůze je Tuomo Jantunen, narozený 22.11.1947 v Savonlinna. Celý rozhovor naleznete zde: https://www.nordicwalkingcouncil.com/eng/tuomo-jantunen.html Osobně obdržel řadu oficiálních národních cen za svou práci propagující Nordic Walking, například cenu "Vuoden Liikuntavaikuttaja" (Sports Influencer of the Year) a je údajně jedinou osobou ve Finsku, která získala tento druh uznání.
Tuomo Jantunen byl aktivním lyžařem a dlouholetým výkonným ředitelem Suomen Latu - neziskové organizace propagující outdoorové aktivity ve Finsku. Chůzi s holemi využíval již v 60. a 70. letech 20.století především v letním tréninkovém období stejně jako ostatní sportovci. Uvádí, že se často setkával s poznámkou kolemjdoucích, kterou my "walkeři" velmi dobře z našich vycházek s holemi známe a jen s úsměvem přecházíme: "kde jsi nechal lyže?"
Myšlenka na Nordic Walking byla přítomna již v 70. a 80. letech, ale bez dalších jasných kontur. Katalyzátorem byla náhoda 5. ledna 1988. Tehdy se měl v Helsinkách konat závod běhu na lyžích u příležitosti stého výročí narození a odhalení sochy jedné z nejvýznamnějších finských sportovních osobností, profesora Lauriho "Tahka" Pihkala. Sníh ale nečekaně roztál. Tuoma napadlo vybavit sportovce holemi a uspořádat závod bez lyží. Jednalo se o první veřejný pochod skupiny Nordic Walking na světě, byl zachycen a zvěčněn fotografy a finskou televizí v jednom z nejdůležitějších sportovních přenosů v zemi. Události se věnovala velká pozornost, a to přesně odstartovalo další rozvoj této disciplíny.
Následovala propagace " sauvakävely" (chůze s holemi) na konci 80. a počátku 90. let na různých akcích pořádaných Suomen Latu: od akcí sportovních dnů pro podniky, ministerstva a organizace, až po široké národní propagační kampaně. Jednou z největších kampaní, byla v roce 1994 kampaň "Puhtaan liikunnan puolesta " ("Pro čisté cvičení" - kampaň propagující venkovní cvičení). Jejím hlavním sloganem byl "Kävele" (procházka), propagovanou formou chůze byla chůze s holemi.
První hole v této době byly běžecké hole ze skleněných a uhlíkových vláken, někteří dokonce používaly bambusové hole. Tyče připomínaly lyžařské hole, kromě toho, že koše byly odstraněny, aby se zabránilo jejich zachycení o větve. V té době byly hůlky kratší než současné lyžařské hole a říkalo se jim "suksisauva" (lyžařská hůl). Termín "kävelysauva" (hůl pro chůzi) se začal používat až v roce 1997.
Kromě Suomen Latu na začátku 90.let organizovaly promo akce i další instituce a kluby např. ve Vierumäki, Varala a Kuortane, kde se konaly akce a zkoušky pro" sauvakävely ". Finská asociace revmatismu a Škola pro chůzi také používaly hůlky pro výuku. Jak shrnuje Tuomo "O tyto akce byl zájem, ale nepřinesly příliš významný úspěch. I přes v zásadě pozitivní reakce se mnozí myšlence používat lyžařské hůlky při chůzi stále smáli..."
Na začátku skutečného BOOMu severské chůze stála pravidelná příloha v největším finském outdoorovém a hobby časopisu Suomen Latu, která se jmenovala " Latu ja Polku " (lyžařská stezka a cesta), která byla na "sauvakävely" (chůzi s holemi) zaměřena. Ke spolupráci se přidala i finská společnost Exel, která koncem léta 1997 právě v příloze časopisu představila hole výhradně pro chůzi s názvem Nordic Walker (na základě čerstvě zveřejněného mezinárodního pojmenování severské chůze - "Nordic Walking"). Vývojářem a produktovým manažerem holí Nordic Walker byl Taisto Manninen ze společnosti Exel.
Konečný dopad na rozmach Nordic Walkingu měl malý inzerát pro Suomen Latu v největších finských novinách, Helsingin Sanomat (Helsinki Times), 2. září 1997. Reklama vyzývala lidi, aby se připojili k vycházkám s průvodcem v Helsinkách každé úterý od 18hodin. Hole si mohli přinést vlastní nebo si je pronajmout a nebo na místě zakoupit nové Nordic Walkery. Na první akci se přihlásilo zhruba 50 lidí, na další 100 a příště dokonce 300!!! Popularita týdenní akce vedla k jejímu rychlému pokrytí hromadnými sdělovacími prostředky. Prakticky každé úterý na podzim roku 1997 byli na místě novináři, fotografové a televizní skupiny, dokonce i zahraniční. Díky tomu se Nordic Walking dostal i do ranních televizních programů a show. Start byl dle slov Tuoma "výbušný". Byly zahájeny marketingové akce po celé zemi. Tuomo Jantunen shromáždil materiál pro školení instruktorů a první oficiální kurz v Jyväskylä uspořádal na jaře roku 1998. "Za to jsme od státu obdrželi náš jediný finanční grant: 8 500 marek (cca 1 900 EUR), za který jsme koupili 200 párů vycházkových holí. Darovali jsme je novým instruktorům výměnou za to, aby mohli pořádat akce Nordic Walking lokálně. Přestože jsme "sauvakävely" učili lyžaře a sportovce roky, i desetiletí, nyní jsme konečně realizovali první výcvikové kurzy instruktorů po celém Finsku. "
Nordic Walking byl "oficiálně" spuštěn v roce 1997 a rychle si získal popularitu. Podle studie Suomen Gallup (přední finské skupiny pro průzkum trhu) z roku 1998, asi rok po zveřejnění novinového inzerátu, praktikovalo ve Finsku 160 000 lidí severskou chůzi pravidelně nejméně třikrát týdně a více než 500 000 lidí vyzkoušelo Nordic Walking alespoň jednou, což je pravděpodobně finský rekord svého druhu.
V roce 1998 vzniklo centrum severské chůze v Helsinkách, které téhož roku navštívilo více jak 23 tisíc lidí a bylo vyškoleno přes dva tisíce instruktorů.
Na otázku, jaké byly důvody proč se Nordic Walking za tak krátkou dobu stal tak populárním, Tuomo Jantunen odpovídá:
"Podle mého názoru existují tři důvody:
1. Hole. Lidé měli na disciplínu obecně pozitivní pohled od samého začátku, ale zdálo se jim příliš trapné používat lyžařské hole při chůzi na veřejnosti. Nové barevné hole navržené speciálně pro Nordic Walking tento problém odstranily. Hůl dobře padla do ruky, měla správnou délku a byla atraktivní.
2. Pozornost a marketingová podpora médií. Během několika týdnů bylo zveřejněno několik sloupků v časopisech a také věnován vysílací čas v rozhlasových stanicích i v televizi. Faktorem její popularity byl zajisté i prvek finské hrdosti, protože tento sport byl zdůrazňován jako "skutečný "finský" vynález a forma cvičení".
3. Otevřenost a sebevědomí finských žen středního věku. Během prvních týdnů našich veřejných akcí bylo 80% účastnic ženy středního věku a jednoduše se rozhodly, že pro ně je severská chůze ideální formou cvičení. Slyšel jsem sociologa, jak říká, že důvodem rychlého růstu popularity a úspěchu jsou finské ženy středního věku. Kromě toho se mnoho žen rozhodlo stát se instruktorkami. "
Jak rychle se Nordic Walking ve Finsku etabloval jako disciplína pro celý národ?
"Pokud jde o rozdělení podle pohlaví, trvalo to jen rok. Ve studii Suomen Gallup z roku 1998 zjistili, že 60% severských chodců tvoří ženy a 40% muži. Od té doby zůstává tento poměr přibližně stejný. Ale věk chodců se výrazně rozšířil: Nordic Walking se nyní praktikuje mezi mladými, dospělými i seniory. Koneckonců, Nordic Walking lze snadno přizpůsobit potřebám jakékoli věkové skupiny nebo úrovně fitness.
Mým principem, pokud jde o nové nápady a návrhy, bylo vždy říkat: "Zkusme to, udělejme to společně a uvidíme." Jsem rád, že to tehdy vyšlo se severskou chůzí. " Jako někdo, kdo propagoval mnoho outdoorových sportů a aktivit, jsem si uvědomil, že je vždy překvapením, jaký sport se rozběhne, a že je vždy těžké říci, jaké události přilákají dav."
A jak Tuomen hodnotí svou přezdívku "otce severské chůze?
"V žádném případě nechci titul Otce severské chůze, ale označení průkopníka, promotéra a vývojáře mi vyhovují. Byl jsem pravděpodobně jedním z prvních, kdo věřil v potenciál úspěchu Nordic Walking a shodou okolností, náhodou, jsem byl výkonným ředitelem Suomen Latu, což mi umožnilo zahájit patřičné kroky a vynaložit velké úsilí na jeho rozvoji do podoby sportovní aktivity pro celý národ."
Jaké pocity máte, když se podíváte na současný stav Nordic Walking a jeho úspěch ve Finsku a na celém světě? Co vám projde hlavou, když vidíte někoho provozovat Nordic Walking?
"Vždy je skvělé vidět výsledky vaší tvrdé práce ve Finsku a na cestách do zahraničí. Někdy dokonce blahopřeji lidem, se kterými se setkávám, k volbě cvičení a outdoorové aktivity, i když jen zřídka jim dávám rady ohledně jejich techniky.
Zpočátku jsem přirozeně věnoval velkou pozornost tomu, jaký typ holí používají a jak vypadá jejich technika, ale teď jsem jen rád, že vidím lidi aktivní a starající se o své zdraví, bez ohledu na jejich styl."
V roce 2000 byla v Helsinkách založena International Nordic Walking Association (INWA), jejímž hlavním cílem je rozšiřovat severskou chůzi po celém světě. Zakládajícími členy bylo Finsko, Německo a Švýcarsko. V roce 2002 se přidává Francie, USA, Japonsko, Nový Zéland a v roce 2018 má INWA 21 členských asociací.
Díky Finsku, Leeně, Tuomovi a mnohým, mnohým dalším z řad propagátorů, vývojářů, instruktorů... je dnes Nordic Walking velmi oblíbeným sportem na celém světě a dává radost a zdraví milionům aktivních walkerů.
Nordic Walking je jedinečný v tom, že je vhodný pro všechny bez ohledu na věk, fyzickou kondici, váhu a v drtivé většině i zdravotní stav. Dá se skvěle využít jako nástroj k hubnutí, zvyšování kondice a výkonnosti, ale i jako nástroj rehabilitační a relaxační.
Text je převzatý ze stránek Českomoravské federace Nordic Walking, s laskavým svolením její předsedkyně, Mgr. Jany Stejskalové.