ÚVOD > O MNĚ

Jmenuji se Peter Csösz. Jsem instruktor Nordic Walking, dříve 30+ let designér.
Jmenuji se Peter Csösz. Jsem instruktor Nordic Walking, dříve 30+ let designér.

Proč je pro mě důležité být na vzduchu?

O fitkách, běhání, MTS a NORDIC WALKINGU. Od designéra s obezitou I. stupně a s bipolární afektivní poruchou k instruktorovi Nordic Walking a trenérovi zdravotní tělesné výchovy. 

Ačkoliv jsem vystudoval v Košicích na Slovensku Elektrotechnickou fakultu, celý předchozí profesní život jsem se zabýval marketingem, designem a reklamní grafikou. Snažil jsem se skloubit sedavou práci a sport, avšak bez trvalého úspěchu. Nedokázal jsem donutit váhu, aby dlouhodobě ukazovala mémě než 100 kilogramů. Navíc, moje bipolární afektivní porucha a duše introverta takovým snahám nepomáhali :)

Jestli alespoň jednoho člověka inspiruju a pomůžu změnit jeho život k lepšímu, rozhodnutí spustit tento blog mělo smysl.

P.S. Karma je mrcha, tak se ji snažte nenasr*t, a buďte hodní. Na sebe i na ty druhé.


Nekonečné pokusy a konec běhání kvůli páteři

Stejně jako mnoho jiných lidí pracující chv kanceláři, i já jsem vystřídal několik fitness center a stal se věčným začátečníkem. Těch nevyužitých propadlých permamnentek, co jsem se nakupoval! Někdy po čtyřicítce jsem objevil kouzlo běhání. Byl to konečně sport, který mne jako introverta naplňoval. Pár let na to začali problémy s páteří (degenerativní změny v oblasti obratlů L5 a S1 spojené s lordózou) mne dorazili. 

Došlo to tak daleko, že jsem nebyl schopen obyčejnou chůzí ujít vzdálenost delší, než cca 70 metrů. Běh jsem nedával ani náhodou. Nakonec mi ho lékař i zakázal. Tehdy mi naše babča půjčila své "seniorské", asi třistakilové :) trekové hole, abych zvládnul alespoň ty nejnutnější vzdálenosti (dojít na nákup, na rehabilitaci, atd...)

Na vzduchu s MTS akademií

Shodou okolností jsme se v tom období přestěhovali k Centrálnímu parku na Praze 13. Tady jsem se seznámil s lidma z MTS akademie, specializující se na sportování venku, v parku a jeho okolí, zkrátka na čestvém vzduchu. Mimochodem, děkuji tímto Lucce Davidové za trpělivost. Po těch více než třiceti letech strávených na židli u počítače mi pomohla doslova naučit se znovu chodit (pozn.: bez holí). Díky tomu jsem se také naučil, jak důležitý je pro mne pohyb venku, namísto sportovišť v uzavřených budovách. Pochopil jsem, jakou variabilitu tyto aktivity poskytují navzdory tomu, že se cvičí pouze s vlastní váhou, případně s minimem pomůcek. A také, jak širokou škálu zátěže si můžete zvolit v závislosti od toho, zda jste senior, zda jste v rekonvalescenci po úrazu či operaci, zda chcete zlepšit kondičku. Postupně se stabilizoval problém s páteří, došlo i k mírnému zlepšení. Ale hlavně: pravidelné cvičení venku, bez ohledu na počasí, neuvěřitelně pozitivně působilo na psychiku!

Instruktorem Nordic Walking

Po třech letech cvičení na vzduchu jsem díky tehdejší novince MTS - kurzu Nordic Walking pro laiky přičichnul k severské chůzi se speciálními holemi. Tento sport mne okamžitě uchvátil. Pochopil jsem rozdíl mezi trekovými a Nordic Walking holemi. Začal jsem se, jak je mým zvykem :), hlouběji vrtat v problematice. Potvrdil jsem si, že kombinace chůze a doplňkových cviků prováděných venku v přírodě, kromě uzdravování těla, významně pomáhá také uzdravovat mysl.

Aby toho nebylo málo, v rodině se objevil výhřez ploténky (shodou okolností také v bederní oblasti L5/S1). Doporučení neurochirurga k doplnění rehabilitace znělo: "Zkuste Nordic walking. Znáte ho?" (Tímto zdravím MUDr. Luďka Prokopa z odd. Neurochirurgie Nemocnice na Homolce). To byl okamžik, kdy jsem se rozhodl stát se instruktorem Nordic Walking. Díky skvělému přístupu Mgr. Jany Stejskalové z Českomoravské federace Nordic Walking se to povedlo na první dobrou. Člověku, co seděl na židli 10-12 hodin denně, po více než tři dekády,

Trenérem zdravotní tělesné výchovy

Momentálně jsem nastoupil na tříměsíční vzdělávací kurz "Trenér zdravotní tělesné výchovy". I když se věnuji této problematice již nějakou dobu, jeho absolvování mi umožní fungovat samostatně. Chci se zaměřit na věkovou skupinu 50+ a lidi které nebaví chodit do fitka, introverty, lidi s nadváhou, mající problémy s páteří či pohybovým aparátem, nebo lidi se sedavou prací. Zkrátka na takové, jakým jsem byl i já.ÚVOD > O MNĚ