Od obézního designéra ke zdravotnímu trenérovi.

Peter "docent" Csösz

Po 30+ letech sedavé práce jsem se rozhodl pověsit řemeslo na hřebík.
Dostat se pod sto kilo, zbavit se bolestí zad a stát se zdravotním trenérem
.

Vystudoval jsem Fakultu elektrotechniky Technické univerzity v Košicích. V raných devadesátkách, kdy se u nás objevily první Macy, mě zaujala počítačová grafika, která mě později i úspěšně živila. Jiný význam slova "docent" znám právě ze studentských let, kdy jsme si utahovali z tlouštíků, že jsou "přes-centi", zatímco my byli pořád "do-centi". 
Poznámka: 100 kg je ve starších jednotkách jeden metrický cent (metrák). 

Obezita a permanentní bolesti zad

Tehdy jsem netušil, že mě později, díky sedavé práci a pracovnímu stresu (příčině mé nepravidelné stravy), potká stejný osud: obezita I. stupně doprovázená bolestmi zad. Za těch 30+ let sedavé práce v marketingu jsem si "vypěstoval" ukázkové svalové dysbalance. Občas jsem navštívil posilovnu a různé skupinové lekce. Bolesti se přesto plíživě, s narůstajícím věkem, stále stupňovaly. Nevěděl jsem, že i když cvičím správnou technikou, ale nevhodně zvolenými cviky, už tak přetížené svaly ještě více přetížím (typicky sedy-lehy), a jenom prohloubím své - roky pečlivě pěstované - svalové dysbalance.

Problémy s páteří vyvrcholily tak, že jsem nedokázal ujít více než 100 metrů. Aby se mi lépe chodilo, naše babča mi půjčila své trekové - asi třistakilové - hole :) Začal jsem hledat nějaké lehčí hůlky. Tak jsem objevil kouzlo Nordic Walking. 

Docentem na vzduchu

Absolvoval jsem u MTS akademie klientský kurz severské chůze s holemi. Nejen, že se mi povedlo moje bolesti významně "rozchodit", ale povedlo se dostat i pod mých vysněných 100 kg a stát se "docentem" :) Odsud byl už jenom krůček k Instruktorovi Nordic Walking. Díky Mgr. Janě Stejskalové z Českomoravské federace Nordic Walking se to povedlo.

Zdravotním trenérem

Baví mě jít do hloubky a přijít věcem na kloub. A protože bolesti stále přetrvávaly, i když v mnohem mírnější formě a rentgen ani magnetická rezonance neprokázaly žádné patologie, vrátil jsem se k rehabilitačním cvikům, které jsem dostal od fyzioterapeuta. Po nějaké době už mě nebavily a hledal jsem na webu další cviky na zpestření. Tak jsem se dopracoval ke cvičení ve vývojových pozicích a funkčnímu tréninku. Dalším krokem bylo získání kvalifikace zdravotního trenéra :)

Důkladným studiem anatomie pohybového aparátu, svalových dysbalancí a také nekonečnými hodinami teorie i praxe s fyzioterapeuty v Improve Academy, pravidelným cvičením, a díky "pokusům" na vlastním těle, postupně zvětšuji pohyblivost mých kloubů a zbavuji se bolesti bederní páteře.

Spoluautorem skript Funkční anatomie

S Petrem Neplechem z Improve Academy jsme si nečekaně sedli. Lidsky i profesně. Slovo dalo slovo, a pustili jsme se do přípravy nových skript pro studenty této vzdělávací instituce. Vypadalo to zpočátku pouze na grafickou úpravu, ale jak jsme se nořili stále hlouběji do příprav, podílel jsem se i na zpracování struktury učebnice, včetně redakční úpravy některých kapitol. Spolupráce nadále pokračuje, už jsou na cestě další skripta: Fyziologie, Diagnostika a učebnice pro kurz Výživového poradce.

Sportovním masérem

Když má člověk vzdělávání na dosah, proč toho nevyužít, že? Tak jsem přidal ke kardiu (nordic) a svalům (funkčňák) do třetice i relaxaci. Prodloužil jsem si akademický rok a absolvoval kurz Sportovní masáže.


Pokud zdravotním cvičením pomůžu někomu takovému, jakým jsem byl i já, bude mít mé úsilí smysl.

Kvalifikace:

  • Certifikovaný Trenér funkčního cvičení (osvědčení pro činnost instruktor zdravotní tělesné výchovy), absolvoval v Improve Academy, s akreditací MŠMT.
  • Certifikovaný Instruktor Nordic Walking s nejvyšší kvalifikací (osvědčení pro činnost instruktor kondiční chůze), absolvoval ve Faktor Plus / ČMFNW, s akreditací MŠMT.
  • Certifikovaný Sportovní masér, absolvoval v Improve Academy, s akreditací MŠMT.
  • Člen Českomoravské federace Nordic Walking.

Fakturační údaje:

Ing. Peter Csösz
Zázvorkova 2003/14
155 00 Praha 5 - Lužiny
Česká republika
T: +420 608 160 716
IČ: 87233070
Nejsem plátcem DPH.