Michal Josef Tóth - Kalorická kalkulačka

25.05.2024

TIP:
Tuto kalkulačku používáme u nás v rodině na výpočet bazálního metabolizmu a denního kalorického příjmu makroprvků. K tomu pak aplikaci Kalorické tabulky. 

Krátká recenze

Kalorická kalkulačka slouží pro výpočet bazálního metabolizmu a stanovení denního kalorického příjmu. V závislosti od toho, zda chcete svojí váhu redukovat (hubnout), udržet, nebo naopak zvýšit, pak musíte v průběhu dne řídit poměr kalorického příjmu a kalorického výdaje. Je potřebné poznamenat, že výpočet je pouze teoretická hodnota a skutečné potřeby vašeho organizmu se můžou lišit.

Po otevření kalkulačky zde najdete formulář, kde zvolíte pohlaví pro které má proběhnout výpočet a vyplníte věk, hmostnost a výšku. Toto jsou zatím přesná čísla, kde není moc co řešit. Zde je jako příklad ukázka mých současných hodnot :)

Dále naleznete políčko "Podkožní tuk", kde budete muset odhadnout procentuální podíl. Pokud nemáte data třeba z InBody nebo podobných "chytrých vah", pomůže vám ilustrační obrázek postav, kde si vyberete na základě vašeho odhadu.

Z rozbalovacího menu "Pohyb" si pak zvolíte míru aktivity dle vašeho životního styu. Bude to opět váš odhad.

Teď už pouze kliknete na tlačítko "Vypočítat" a je to! Pokud si nejste jisti odhadem podkožního tuku nebo intenzitou svých aktivit, udělejte výpočet z nejbližší hodnoty a zprůměrujte. Po získání výsledků si následně zvolíte, co chcete se svojí hmotností dělat. Osobně si myslím, že 99,9 % z nás volí "redukovat" :).

Jak jsem psal v úvodu, využíváme ji u nás doma v kombinaci s aplikací Kalorické tabulky, kam výsledky z Tóthovy kalkulačky zadáváme jako vstupni hodnoty. Je to česká aplikace dostupná pro Android i iOS. Má ale i webovou verzi. Aplikace je určena všem, kteří chtějí mít kontrolu nad tím co jí. Obsahuje obrovskou databázi surovin i balených potravin z našich obchodů. Databázi rozšiřují sami uživatelé platformy a tak se v podstatě časem neustále zlepšuje. Nemusíte se tak bát, že by vás zadáváni hodnot moc zdržovalo a časem vás přestala appka bavit. My jsme byli zprvu také nedůvěřiví, ale popravdě, po čase jsme zjistili, že stejně "točíme kolem dokola" jenom omezené množství jídel, resp. receptů. Ty je možné ukládat do vaší osobní sbírky, a tak po určitém čase používáni Kalorických tabulek bude pro vás plánování a naklikání jídelníčku pouze otázkou několika minut.

A nezapoměňte, ke správné výživě je potřeba přidat i pravidelný pohyb. A pokud máte nadváhu, nebo problém s pohybovým aparátem, či jste pouze introvert, který se vyhýbá fitkám, ale je rád na čerstvém vzduchu, zkuste třeba severskou chůzi Nordic Walking. Individuální lekce by vám mohli sednout!

Kalkulačku M. J. Tótha najdete zde: https://www.michaljoseftoth.cz/kalkulacka

Aplikaci Kalorické tabulky zde: https://www.kaloricketabulky.cz